Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PEZ140BJ15236BJ1
Part No.:
PEZ140BJ15236BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1500PF 15KV R85 DISK
Shipping
PEZ140BJ15236BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15000V (15kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
5.512" Dia (140.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)