Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PEF220BJ70238BK1
Part No.:
PEF220BJ70238BK1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 7000PF 15KV R230 DISK
Shipping
PEF220BJ70238BK1 Information
Manufacturer:
Series:
PEF 220
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
7000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
15000V (15kV)
Temperature Coefficient:
R230
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
8.858" Dia (225.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)