Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PE0200WF60238BJ1
Part No.:
PE0200WF60238BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 6000PF 12KV R85 DISK
Shipping
PE0200WF60238BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
12000V (12kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)