Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PE0140WJ10238BJ2
Part No.:
PE0140WJ10238BJ2
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 14KV R85 DISK
Shipping
PE0140WJ10238BJ2 Information
Manufacturer:
Series:
P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
14000V (14kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
5.512" Dia (140.00mm)