Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PD0070WJ40036BG1
Part No.:
PD0070WJ40036BG1
Description:
CAP CER 40PF 14KV R16 DISK
Shipping
PD0070WJ40036BG1 Information
Capacitance:
40 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
14000V (14kV)
Temperature Coefficient:
R16
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
2.756" Dia (70.00mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)