Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PD0070WE80136BJ1
Part No.:
PD0070WE80136BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 800PF 11KV R85 DISK
Shipping
PD0070WE80136BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
11000V (11kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
2.756" Dia (70.00mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)