Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PC0140WJ16233BJ1
Part No.:
PC0140WJ16233BJ1
Description:
CAP CER 1600PF 14KV DISK
Shipping
PC0140WJ16233BJ1 Information
Capacitance:
1600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
14000V (14kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
5.512" Dia (140.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)