Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | P2928QC1 |
| Manufacturer | E Ink |
| Panel Size | 2.8" |
| TNVAIPS | TN |
| Resolution | 240×320 |
| Viewing Area | 43.2×57.6 |
| Outline Size | 48.6(W)×67(H)×0.9(D) mm |
| Treatment | - |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | - |
| View Direction | 12 o'clock |
| Viewing Angle | 50/50/35/15 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Best View on | |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.45+0.45 mm |
| Transmissivity | 7.16% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 262K 58% NTSC |
| Backlight | No B/L |
| Mass | 7.20±0.70g |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | - |
| Driver IC list | COG Suggest HX8325, NT39122, ILI9320, R61505U, HX8346, LGDP4531 |
| Signal Type |
The following parts include "P2928QC1" in Silicon Labs P2928QC1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.