onsemi NSR10F40QNXT5G
Part No.:
NSR10F40QNXT5G
Package:
2-XDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DSN
Shipping
NSR10F40QNXT5G Information
Package/Case:
2-XDFN
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Supplier Device Package:
2-DSN (1.4x0.6)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)