onsemi NSR05T40P2T5G
Part No.:
NSR05T40P2T5G
Package:
SOD-923
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD923
Shipping
NSR05T40P2T5G Information
Package/Case:
SOD-923
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
55 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
29pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C