onsemi NSR05F30QNXT5G
Part No.:
NSR05F30QNXT5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA 2DSN
Shipping
NSR05F30QNXT5G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
430 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-DSN (1x0.6), (0402)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)