onsemi NRVTS12120EMFST1G
Part No.:
NRVTS12120EMFST1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 12A 5DFN
Shipping
NRVTS12120EMFST1G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
55 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C