onsemi NHPV08S600G
Part No.:
NHPV08S600G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220-2
Shipping
NHPV08S600G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.2 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C