KYOCERA AVX MR085C565KAA
Part No.:
MR085C565KAA
Description:
CAP CER 5.6UF 50V X7R RADIAL
Shipping
MR085C565KAA Information
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.490" (12.44mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)