KYOCERA AVX MR085C475JAA
Part No.:
MR085C475JAA
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Shipping
MR085C475JAA Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.490" (12.44mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)