KYOCERA AVX MR085A104KAA
Part No.:
MR085A104KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL
Shipping
MR085A104KAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.490" (12.44mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)