Vishay General Semiconductor - Diodes Division MPG06M-E3/100
Part No.:
MPG06M-E3/100
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1A MPG06
Shipping
MPG06M-E3/100 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C