Vishay General Semiconductor - Diodes Division MPG06B-E3/100
Part No.:
MPG06B-E3/100
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
MPG06, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06
Shipping
MPG06B-E3/100 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
MPG06, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
600 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
MPG06
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C