KYOCERA AVX MD035C105ZAA
Part No.:
MD035C105ZAA
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 2-DIP
Shipping
MD035C105ZAA Information
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.320" (8.13mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)