KYOCERA AVX MC01YC331KAR
Part No.:
MC01YC331KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 330PF 16V X7R RADIAL
Shipping
MC01YC331KAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.098" L x 0.051" W (2.50mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.033" (0.83mm)