SMC Diode Solutions MBRD8100
Part No.:
MBRD8100
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A DPAK
Shipping
MBRD8100 Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C