SMC Diode Solutions MBRD3200
Part No.:
MBRD3200
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DPAK
Shipping
MBRD3200 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
100pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C