onsemi MBRB40250TG
Part No.:
MBRB40250TG
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE SCHOTTKY 250V 40A D2PAK
Shipping
MBRB40250TG Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
250 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
970 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F:
500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C