onsemi MBR8170TFSTBG
Part No.:
MBR8170TFSTBG
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-PowerWDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 170V 8A 8WDFN
Shipping
MBR8170TFSTBG Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
170 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 170 V
Capacitance @ Vr, F:
237pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C