Diodes Incorporated MBR3100VRTR-E1
Part No.:
MBR3100VRTR-E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AC
Shipping
MBR3100VRTR-E1 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C