Diodes Incorporated MBR2150VRTR-G1
Part No.:
MBR2150VRTR-G1
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A SMA
Shipping
MBR2150VRTR-G1 Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C