KYOCERA AVX MA605A104JAA
Part No.:
MA605A104JAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL
Shipping
MA605A104JAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)