KYOCERA AVX MA505C474KAA
Part No.:
MA505C474KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Shipping
MA505C474KAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)