Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LTA040B470A |
| Manufacturer | Toshiba |
| Panel Size | 4" |
| TNVAIPS | TN |
| Resolution | 480×234 |
| Viewing Area | 80.56×60.606 |
| Outline Size | 90.7 × 71 × 1.83 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | |
| Viewing Angle | 45/45/20/40 (Typ.)(CR≥10) (Left / Right / Up / Down) |
| Response Time | 11/22 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Best View on | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.70+0.70 mm ([Panelook copyright, copy is strictly prohibited] It's Depth of CF Depth + Array Depth CELL Depth = CF Depth + Array Depth) |
| Transmissivity | 9.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | Full color |
| Backlight | No B/L |
| Mass | 25.0±3.0g |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | - |
| Driver IC list | Built-in COG 2 source + 1 gate chips |
| Signal Type | TFT Specific Analog RGB , 24 pins FPC |
The following parts include "LTA040B470A" in Silicon Labs LTA040B470A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.