KYOCERA AVX KGM02ACG1C560JH
Part No.:
KGM02ACG1C560JH
Description:
CAP CER 56PF 16V C0G/NP0 01005
Shipping
KGM02ACG1C560JH Information
Series:
KGM - C0G
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)