Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components K103Z15Y5VF5TH5
Part No.:
K103Z15Y5VF5TH5
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 50V Y5V RADIAL
Shipping
K103Z15Y5VF5TH5 Information
Manufacturer:
Series:
Mono-Kap™ K
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)