Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HSA1JM470GCRE00RAXXX |
| Manufacturer | Aishi Capacitors (Hunan Aihua Group |
| Series | SA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "HSA1JM470GCRE00RAXXX" in Silicon Labs HSA1JM470GCRE00RAXXX.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.