Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HR0035BB50291BA1
Part No.:
HR0035BB50291BA1
Description:
CAP CER 5000PF 2KV Y5U NONSTND
Shipping
HR0035BB50291BA1 Information
Series:
HR35
Product Status:
Active
Capacitance:
5000 pF
Tolerance:
-20%, +50%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Screw Mount
Package / Case:
Button
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
0.244" (6.20mm)