Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HR0030VW25291BB1
Part No.:
HR0030VW25291BB1
Description:
CAP CER 2500PF 5.6KV Y5U NONSTND
Shipping
HR0030VW25291BB1 Information
Product Status:
Active
Capacitance:
2500 pF
Tolerance:
-20%, +50%
Voltage - Rated:
5600V (5.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Screw Mount
Package / Case:
Button
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)