Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HR0030VR50291BB1
Part No.:
HR0030VR50291BB1
Description:
CAP CER 5000PF 2.8KV Y5U NONSTND
Shipping
HR0030VR50291BB1 Information
Product Status:
Active
Capacitance:
5000 pF
Tolerance:
-20%, +50%
Voltage - Rated:
2800V (2.8kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Screw Mount
Package / Case:
Button
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)