Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HR0022VR75138AX1
Part No.:
HR0022VR75138AX1
Description:
CAP CER 750PF 2.8KV Z5U NONSTND
Shipping
HR0022VR75138AX1 Information
Product Status:
Active
Capacitance:
750 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2800V (2.8kV)
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Screw Mount
Package / Case:
Button
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)