Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HR0022VR10238AX1
Part No.:
HR0022VR10238AX1
Description:
CAP CER 1000PF 2.8KV Z5U NONSTND
Shipping
HR0022VR10238AX1 Information
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2800V (2.8kV)
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Screw Mount
Package / Case:
Button
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)