KYOCERA AVX HQCEMM150GAH6A
Part No.:
HQCEMM150GAH6A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 15PF 7.2KV P90 3838
Shipping
HQCEMM150GAH6A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Hi-Q®
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
7200V (7.2kV)
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
3838 (9797 Metric)
Size / Dimension:
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.170" (4.32mm)