Taiwan Semiconductor Corporation HER201GH
Part No.:
HER201GH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
50NS, 2A, 50V, HIGH EFFICIENT RE
Shipping
HER201GH Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
35pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C