Good-Ark Semiconductor GSGC201BS
Part No.:
GSGC201BS
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
RECTIFIER, SCHOTTKY, 20A, 100V,
Shipping
GSGC201BS Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
1800pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C