Murata Electronics GCQ1555C1H390JB01D
Part No.:
GCQ1555C1H390JB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
Shipping
GCQ1555C1H390JB01D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
39 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)