Comchip Technology FR201GB-G
Part No.:
FR201GB-G
Description:
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15
Shipping
FR201GB-G Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C