Comchip Technology FR201GA-G
Part No.:
FR201GA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15
Shipping
FR201GA-G Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C