Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components FPZ140WV25136BH1
Part No.:
FPZ140WV25136BH1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 250PF 30KV AXIAL
Shipping
FPZ140WV25136BH1 Information
Manufacturer:
Series:
FPZ 140
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
250 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
30000V (30kV)
Temperature Coefficient:
R42
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension:
5.512" Dia x 2.047" W (140.00mm x 52.00mm)