Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components FPS060WF30136BJ1
Part No.:
FPS060WF30136BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 300PF 12KV R85 AXIAL
Shipping
FPS060WF30136BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
FPS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
300 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
12000V (12kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension:
2.441" Dia x 1.063" W (62.00mm x 27.00mm)