onsemi FFH50US60S
Part No.:
FFH50US60S
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Description:
DIODE GEN PURP 600V 50A TO247-2
Shipping
FFH50US60S Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Stealth™
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.54 V @ 50 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
124 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C