STMicroelectronics FERD20M60SR
Part No.:
FERD20M60SR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-262-3 Full Pack, I2PAK
Description:
DIODE FERD 60V 20A I2PAK
Shipping
FERD20M60SR Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-262-3 Full Pack, I2PAK
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
230 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)