Vishay Dale ERL054R8700FKEK500
Part No.:
ERL054R8700FKEK500
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 4.87 OHM 1% 1/8W AXIAL
Shipping
ERL054R8700FKEK500 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ERL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
4.87 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)