Panasonic Electronic Components ECK-TFC102ME
Part No.:
ECK-TFC102ME
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 250VAC Y5U SMD
Shipping
ECK-TFC102ME Information
Manufacturer:
Series:
ECK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Features:
Ratings:
Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Nonstandard SMD
Size / Dimension:
0.224" L x 0.177" W (5.70mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.091" (2.30mm)