Panasonic Electronic Components ECK-F1E473ZVE
Part No.:
ECK-F1E473ZVE
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.047UF 25V Z4V RADIAL
Shipping
ECK-F1E473ZVE Information
Manufacturer:
Series:
ECK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
Z4V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)